Když je strach ztratit víc, než touha získat

My obchodníci známe dvě velké pravdy, které v téhle branži velmi často platí.

Ta první říká, že mnohem snáze prodáte někomu, kdo si koupi nemůže dovolit, než movitějšímu člověku, který důkladně zvažuje útratu každé koruny.

A ta druhá?

Lidé ze strachu z možné ztráty ignorují příležitosti, které by jim mohly přinést mnohem víc, než by mohli ztratit při jejich realizaci.

1533657785Nevěříte?

Když jsem se v kruhu rodinném svěřila s tím, že píšu knížku o dovozu zboží, myslíte, že se ozvaly nadšené ovace? Obdiv nad tím, že jsem ochotná sdílet své zkušenosti?

Ani nápad!

Příbuzní se předháněli v černých scénářích počínajících předpoklady, že si knížku nikdo nekoupí a končící věštbami, že když už to prodám, někdo okopíruje můj vlastní sortiment z obchůdku Lightworkers a zničí mi podnikání :-)

Legrační mi to přišlo už tehdy. Co jsem mohla ztratit? Vlastně jen čas, který jsem psaní knížky věnovala… Ano, bylo ho poměrně dost. Na druhou stranu – psaní mě bavilo, protože přeprava a dovoz jsou pro mě srdeční záležitostí. V propsaném čase bych navíc patrně nedělala nic výrazně užitečnějšího :-)

A co jsem získala?

Krom dobrého pocitu z toho, že si můžu říkat spisovatelka :-) a zcela zjevné odpovědi „peníze z prodeje knížky“ se na hromádce Zisk skví i pár dalších věcí.

První z nich je komunita lidí, kteří se chtějí vrhnout do podnikání a nasměrovat svůj život k lepším zítřkům. Každý den si několik lidí stáhne e-book Podnikatelské minimum pro dovozce, který nabízím zdarma. Oni získávají jednoduchý a jasný návod, jak začít s podnikáním (nejen v importu), já kontakt do rychle rostoucí databáze.

Druhou jsou žádosti o konzultace a vysvětlení celého procesu osobně přímo začínajícím dovozcům, kteří chtějí místo čtení knihy zaškolit člověka, který bude v jejich firmě import řešit. Tuhle práci miluju a v učení druhých jsem vážně dobrá :-) (i když jsem dost ráda, že moje pedagogická dráha neskončila v českém školství :-)

CleverStart

Další kousek do skládačky je trochu nečekaný – projekt CleverStart.cz.

To bylo tak – potřebovala jsem vymyslet systém, jak prodávat e-book a chtěla jsem, aby s ním byly spojené nízké náklady. Obvyklá verze e-mailingového systému spojeného s fakturačním se mi prostě úplně nelíbila.

Nakonec jsem našla alternativní řešení – WP plugin Easy Digital Downloads. Jedinou, zato dost podstatnou chybou na kráse, byla neschopnost přijímat platby. Což vás ovšem netrápí, když máte doma programátora, který nad tím s láskou stráví tři týdny a vytvoří vám plugin pro platby kartou (GoPay) i bankovním převodem.

K tomu mě kamarád přesně v pravou chvíli pozval na prezentaci e-mailingového systému Mautic, který umí zcela zdarma totéž, co jeho placení kamarádi – a bylo vymalováno :-)

A protože určitě nejsem jediná, kdo chce e-book prodávat bez drahých aplikací s měsíční platbou paušálu, rozhodla jsem se platební pluginy k EDD nabídnout i dalším autorům. No řekněte – paušál za 500,- Kč měsíčně, nebo 999,- Kč jako jediná platba – a pak už provoz zdarma a bez omezení? :-)

662b839956be767169b3fe1a37946780Risk je zisk?

Riskovat je třeba s uvážením. Ale taky s jasnou vizí, zda to, co můžete ztratit, vyváží zisk, kterého se možná zříkáte rozhodnutím neriskovat.

Konec konců, ne nadarmo se říká, že odvážnému štěstí přeje.

 

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

  Archiv

  Rubriky

  Základní informace

  Be First to Comment

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *